ranking międzynarodowych lotnisk wdł. WAS #1

Kilka tygodni temu na facebook'u zapytałam Was o lotnisko, które najbardziej przypadło Wam do gustu podczas Waszych podróży. Ja jestem w trakcie tworzenia rankingu lotnisk, które najbardziej mi się podobały, więc postanowiłam, że pierwsza z list jakie powstaną będą porty lotnicze, które Wy wybraliście. Kolejność jest przypadkowa. 

1. Aeroporto Porto Francisco Sá Carneiro (OPO) - Wybudowane w 1940 roku lotnisko jest trzecim co do wielkości lotniskiem w Portugalii. W 2004 Porto było gospodarzem kilku meczy w mistrzostwach Europy w piłce nożnej - dlatego też lotnisko zostało odnowione. Port lotniczy znajduje się ok. 10 km od centrum miasta Porto.


2. Palma de Mallorca Airport - jest trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem w Hiszpanii zaraz po Barcelonie i Madrycie. Położony jest w odległości ok. 8 km od stolicy Majorki. Obecnie lotnisko jest przygotowane do radzenia sobie z ok. 25 milionami pasażerów rocznie , co równa się około 12.000 pasażerów na godzinę (!!!) . W przyszłości planowane jest  by lotnisko radziło sobie z 38 mln podróżnych. 


3. Vagar Airport - lotnisko to jest odpowiedzialne za wszystkie połączenia na Wyspach Owczych. Wybudowany podczas II wojny światowej, Vagar Airport zaczął działać dla lotnictwa cywilnego dopiero  w 1963 roku. W grudniu 2011 pas startowy został wydłużony z 1250 metrów do 1799 metrów. Od 2007 Vagar Airport znajduje się pod kontrolą Wysp Owczych. Praca nad nowym - udoskonalonym terminalem powinna zakończyć się wiosną 2014 roku. 


4. Hong Kong International Airport (HKIA) ​​znajduje się mniej niż pięć godzin lotu od połowy ludności świata. Posiada jeden z największych terminali na świecie. Lotnisko jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk pasażerskich. To samo tyczy się przewozu cargo. W 2012 roku z portu lotniczego w Hong Kongu skorzystało 56,5 milionów pasażerów.


5. Nazywany lotniskiem uśmiechu Suvarnabhumi Airport jest międzynarodowym portem lotniczym w Bangkoku. Jest to jedno z największych lotnisk na świecie, jak i również w Tajlandii.


3 komentarze:

  1. Ciekawych rzeczy się dowiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezły wpis i na poziomie, super wielkie dzięki, większości nie wiedziałem

    OdpowiedzUsuń
  3. Souvarnabhumi:) podesle ci fotki soon bo tam terminale są najlepsze i z zewnątrz i od wewnątrz:)

    OdpowiedzUsuń