RAMP COORDINATOR

Na lotnisku pracuje tyle osób. Taki mały świat zamknięty w metrach kwadratowych, gdzie każde miasto to inny dział obsługi. Od pań sprzątających, po agentów handlingowych, służbę ochrony lotniska, kończąc na kontrolerach ruchu lotniczego. Postanowiłam przybliżyć Wam stanowiska pracy w porcie lotniczym. 


Na pierwszy rzut postanowiłam wziąć koordynatora płyty.

Zacznijmy więc od wytłumaczenia nazwy. Według cioci Wikipedii "RedCap" jest rodzajem złośliwego karła, goblina lub elfa. Mówi się, że RedCapi zabijają podróżnych, którzy błądzą wśród domów, farbując swoje kapelusze krwią ich ofiar. Natomiast według zasłyszanej historii nazwa RedCap wzięła się od pracowników dworców kolejowych, którzy koordynowali ruchem, a na swoich głowach nosili właśnie czerwone czapki. 

Czym się zajmuje koordynator płyty? Przede wszystkim jest kontaktem załogi samolotu z różnymi działami na lotnisku np. informację od kapitana dotyczącą np. paliwa przekazują koordynacji i firmie odpowiedzialnej za tankowanie samolotów, wiadomości od szefowej pokładu przekazują agentom w gate. Muszą dopilnować, by każdy kto ma o czymś wiedzieć - wiedział o tym na czas i wykonał swoje zadanie. W skrócie - RedCap łączy w sobie: catering, cargo, ładowaczy, koordynację, dyżurnych portu czy operatorów sprzętu. 2 komentarze:

  1. Czemu tak krótko? Mogłabyś dopisać, np. jak zostać takim koordynatorem? Może Twój kolega podzieliłby się swoimi doświadczeniami? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie bardziej podoba mi się "krwawa" wersja wyjaśnienia nazwy RedCap :)
    Pozdrawiam, Aśka

    OdpowiedzUsuń