5 rad - jak przygotować się do swojej pierwszej podróży samolotem

- Lecę pierwszy raz i się boję - często słyszę te słowa od nerwowo rozglądających się pasażerów. Postanowiłam więc stworzyć 5 rad dla osób, które wybierają się w swoją pierwszą podróż samolotem. 
1. Wyluzuj - według jednego z moich ulubionych cytatów "Jedyną rzeczą jaka mnie przeraża w lataniu, to dojazd na lotnisko". I tak przynajmniej jest w moim wypadku. Nie ma co się bać latania samolotem, jest to najbezpieczniejszy środek transportu na całym świecie. Weź ze sobą książkę, czy iPada z muzyką i WYLUZUJ! 

2. Przygotuj dokumenty podróży i kartę pokładową - może jest to najprostsza rzecz do zrobienia, ale byłam świadkiem wycofania pasażera z rejsu w związku z nieważnym dokumentem tożsamości lub po prostu jego brakiem. Warto również sprawdzić, jakich dokumentów wymaga przewoźnik. 

To samo tyczy się kart pokładowych - nie każdy przewoźnik wydrukuje kartę pokładową na miejscu. Jeśli odprawiasz się internetowo wydrukuj sobie od razu kartę pokładową. Oszczędzi Ci to niepotrzebnego stresu na lotnisku. 

3. Sprawdź dojazd na lotnisko - często lotniska położone są na obrzeżu miast. Pamiętaj o tym planując swój dojazd. Nieraz Twoja godzina odlotu może być godziną powrotu do domu mieszkańców, którzy mieszkają poza miastem. Uważaj, żeby nie utknąć w korku. 

4. Dokładnie sprawdź godzinę odlotu - jeśli nadajesz bagaż staw się na lotnisku na dwie godziny przed planowanym odlotem. Będziesz miał czas na nadanie swojego bagażu, przejście przez kontrolę bezpieczeństwa i znalezienie gate'u. (no i może jakieś zakupy :P) U większości przewoźników przy bramce trzeba znaleźć się 40 minut przed wylotem. Pilnuj tego czasu i słuchaj zapowiedzi z głośników. Dzięki temu na pewno zdążysz na samolot. 

5. Miej oczy szeroko otwarte - Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi - to prawda, kierując się do gate'u możesz nie spotkać nikogo z obsługi, co wtedy? Zamiast pytać się wszystkich dookoła, gdzie co jest - rozejrzyj się i czytaj znaki! 2 komentarze:

  1. Niby to proste i oczywiste. Jednak nie do końca. Wcale mnie to nie dziwi, że osoby podróżujące po praz pierwszy są pełne obaw. Ale Twój punkt pierwszy "mówi" wszystko. To co mnie osobiście wkurza i irytuje, to niepotrzebne sianie paniki.Naprawdę strasznie tego nie lubię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatne rady. Niestety pierwszy raz i tak każdy się denerwuje.

    OdpowiedzUsuń